UVZ2A010MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ2A010MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.004mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
UVZ
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
30mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
15mA
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
15mA @ 120Hz
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.08
Datasheets
UVZ2A010MDD1TA
Nichicon UVZ2A010MDD1TA
UVZ 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 15mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can