UVZ2G221MRH
Mfr.Part #
UVZ2G221MRH
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
1.056A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Length :
11mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
660mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Leakage Current :
3.62mA
Ripple Current @ Low Frequency :
660mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
12.4968mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
25mm
Tan Delta :
0.25
Height :
50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220μF
Datasheets
UVZ2G221MRH
Nichicon UVZ2G221MRH
UVZ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 660mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 12.4968mm Radial, Can