UVZ2F3R3MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ2F3R3MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.2
Voltage - Rated DC :
315V
Capacitance :
3.3μF
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
38mA
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
Dissipation Factor :
0.2 %
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Height :
12.5mm
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
141.58μA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
UVZ
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
60.8mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
10mm
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UVZ2F3R3MPD
Nichicon UVZ2F3R3MPD
UVZ 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can