UVZ2F2R2MPD1TD
Mfr.Part #
UVZ2F2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Polar
Voltage - Rated :
315V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
11.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
41.6mA @ 10kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Leakage Current :
0.1093mA
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
1000 hours
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
8mm
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current :
26mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
26mA @ 120Hz
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
3.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UVZ2F2R2MPD1TD
Nichicon UVZ2F2R2MPD1TD
UVZ 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 26mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can