UVZ2C010MEH
Mfr.Part #
UVZ2C010MEH
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Radial
Ripple Current :
16mA
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
1μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Pitch :
2.4892mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
25.6mA @ 10kHz
Diameter :
6.3mm
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.056mA
Voltage - Rated DC :
160V
Datasheets
UVZ2C010MEH
Nichicon UVZ2C010MEH
UVZ 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 16mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can