UVY1V680MED1TA
Mfr.Part #
UVY1V680MED1TA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Capacitance :
68µF
Life (Hours) :
1000 hours
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current :
110mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
220mA @ 10kHz
Datasheets
UVY1V680MED1TA
Nichicon UVY1V680MED1TA
UVY 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can