UVY1A331MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY1A331MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Dielectric Material :
Aluminum
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
330µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
6.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
495mA @ 10kHz
Ripple Current :
210mA
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
UVY
Length :
11mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Datasheets
UVY1A331MED1TA
Nichicon UVY1A331MED1TA
UVY 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 210mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can