UVY1A102MPD
Mfr.Part #
UVY1A102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Stock
665
In Stock :
665
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage :
10V
Dissipation Factor :
0.24 %
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
460mA
Published :
2009
Leakage Current :
300μA
Diameter :
10mm
Series :
UVY
Pbfree Code :
yes
Height :
12.5mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.26
Datasheets
UVY1A102MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1A102MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, UVY1A102MPD pinout, UVY1A102MPD datasheet PDF, UVY1A102MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1A102MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY1A102MPD
UVY 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 460mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can