UVY1J101MPD
Mfr.Part #
UVY1J101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
200mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
Voltage :
63V
Lead Pitch :
3.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
Height :
11.5mm
Leakage Current :
189μA
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tan Delta :
0.1
Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Datasheets
UVY1J101MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1J101MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:63V, Operating Temperature:-55°C~105°C, UVY1J101MPD pinout, UVY1J101MPD datasheet PDF, UVY1J101MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1J101MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY1J101MPD
UVY 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can