UVY1HR33MDD
Mfr.Part #
UVY1HR33MDD
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
50V
Leakage Current :
4μA
Capacitance :
0.33μF
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
8.6mA @ 10kHz
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Length :
11mm
Ripple Current :
4.3mA
Voltage - Rated :
50V
Diameter :
5mm
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Straight
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
UVY1HR33MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1HR33MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, UVY1HR33MDD pinout, UVY1HR33MDD datasheet PDF, UVY1HR33MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1HR33MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY1HR33MDD
UVY 0.33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can