UVY1H331MHD4
Mfr.Part #
UVY1H331MHD4
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.689 (17.50mm)
Ratings :
Package :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Ripple Current @ High Frequency :
615 mA @ 10 kHz
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
410 mA @ 120 Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
50 V
Capacitance :
330 µF
Datasheets
UVY1H331MHD4
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL