UVY1H330MDD
Mfr.Part #
UVY1H330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Height :
11mm
Ripple Current :
90mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Voltage :
50V
2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.12
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
33μF
Diameter :
5mm
Leakage Current :
49.5μA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Datasheets
UVY1H330MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1H330MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:50V, Number of Terminations:2, UVY1H330MDD pinout, UVY1H330MDD datasheet PDF, UVY1H330MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY1H330MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY1H330MDD
UVY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can