UVK0J683MRD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVK0J683MRD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Length :
50mm
Lead Pitch :
12.4968mm
Ripple Current :
4.3A
Ripple Current @ High Frequency :
4.945A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
25mm
Termination :
Radial
Capacitance :
68000µF
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
12.852mA
Terminal Pitch :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
1.62
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
UVK
Datasheets
UVK0J683MRD
Nichicon UVK0J683MRD
UVK 68000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can