UVK0J333MRD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVK0J333MRD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
33000μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Series :
UVK
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.92
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
3.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
6.237mA
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
20mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.025A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
40mm
Published :
2009
Datasheets
UVK0J333MRD
Nichicon UVK0J333MRD
UVK 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can