UVK0J473MRD
Mfr.Part #
UVK0J473MRD
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.28 %
Leakage Current :
8.883mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Ripple Current :
3.9A
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
1.2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
4.485A @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
3.9A @ 120Hz
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
47000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Height :
50mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
UVK0J473MRD
Nichicon UVK0J473MRD
UVK 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.9A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can