UVC2G8R2MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVC2G8R2MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Series :
UVC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
8.2μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
127.5mA @ 10kHz
Datasheets
UVC2G8R2MPD1TD
UVC 8.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can