UVC2G180MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVC2G180MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL
Stock
97
In Stock :
97
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Weight :
2.339998g
Capacitance :
18µF
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.25 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Published :
2015
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Series :
UVC
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current :
200mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UVC2G180MPD
Nichicon UVC2G180MPD
UVC 18μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can