UVC2G120MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVC2G120MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
UVC
Weight :
1.660006g
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current :
120mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Diameter :
8mm
Capacitance :
12μF
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.25 %
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5mm
Datasheets
UVC2G120MPD
Nichicon UVC2G120MPD
UVC 12μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can