UUG2G100MNQ6MS
Mfr.Part #
UUG2G100MNQ6MS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
14.6mm
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
13.6mm
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
140mA
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Leakage Current :
100μA
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Published :
Datasheets
UUG2G100MNQ6MS
Nichicon UUG2G100MNQ6MS
UUG 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 140mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD