UUG2C101MNQ6MS
Mfr.Part #
UUG2C101MNQ6MS
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V SMD
Length :
18.1mm
Ripple Current @ Low Frequency :
590mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current :
590mA
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
944mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
100μA
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Width :
17.1mm
Datasheets
UUG2C101MNQ6MS
Nichicon UUG2C101MNQ6MS
UUG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 590mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD