URZ0J221MDD1TA
Mfr.Part #
URZ0J221MDD1TA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
9mm
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Capacitance :
220μF
Diameter :
6.3mm
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
217.5mA @ 10kHz
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
145mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
URZ0J221MDD1TA
Nichicon URZ0J221MDD1TA
URZ 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can