URZ0J220MDD1TA
Mfr.Part #
URZ0J220MDD1TA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.0066mm
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
2
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
50mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
22µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
5mm
Ripple Current :
25mA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Datasheets
URZ0J220MDD1TA
Nichicon URZ0J220MDD1TA
URZ 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 25mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can