URZ0J102MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URZ0J102MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.189mA
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
5mm
Height :
9mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
370mA
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
425.5mA @ 10kHz
Series :
URZ
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1000µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Datasheets
URZ0J102MPD1TD
Nichicon URZ0J102MPD1TD
URZ 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can