UPV1H3R3MFD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPV1H3R3MFD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.0066mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Length :
11mm
Ripple Current :
66mA
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
66mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Impedance :
4.6Ohm
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.00495mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
3.3μF
Tan Delta :
0.1
Series :
UPV
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UPV1H3R3MFD1TA
Nichicon UPV1H3R3MFD1TA
UPV 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 66mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can