UPV1A181MGD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPV1A181MGD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
490mOhm
Capacitance :
180µF
Ripple Current :
290mA
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UPV
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Length :
11mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
6.3mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Datasheets
UPV1A181MGD1TA
Nichicon UPV1A181MGD1TA
UPV 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 290mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can