UPV1A221MGD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPV1A221MGD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Terminal Pitch :
2.5mm
Impedance :
410mOhm
Capacitance :
220μF
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
3.5052mm
Length :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.066mA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.19
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Series :
UPV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
370mA
HTS Code :
Published :
Datasheets
UPV1A221MGD1TD
Nichicon UPV1A221MGD1TD
UPV 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C 3.5052mm Radial, Can