UPV1A331MGD1TD
Mfr.Part #
UPV1A331MGD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Stock
757
In Stock :
757
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
460mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tan Delta :
0.19
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
330µF
Series :
UPV
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Leakage Current :
0.099mA
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Length :
11.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
270mOhm
Published :
2015
Datasheets
UPV1A331MGD1TD
Nichicon UPV1A331MGD1TD
UPV 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 460mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C 3.5052mm Radial, Can