UPJ0J391MPD1TD
Mfr.Part #
UPJ0J391MPD1TD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
922
In Stock :
922
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ROHS3 Compliant
Impedance :
270mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2015
Ripple Current :
345mA
Dielectric Material :
Aluminum
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
345mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
390µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
11.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3.5mm
Datasheets
UPJ0J391MPD1TD
Nichicon UPJ0J391MPD1TD
UPJ 390μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 345mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can