UPJ0J122MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ0J122MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UPJ
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ Low Frequency :
835mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
226.8μA
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Impedance :
120mOhm
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.22
Diameter :
12.5mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
835mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 10kHz
Height :
15mm
Datasheets
UPJ0J122MHD6
Nichicon UPJ0J122MHD6
UPJ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 835mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can