UMT1H010MDD
Mfr.Part #
UMT1H010MDD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
EAR99
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2mA @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
1.5mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
4mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.3mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
1μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
450 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current :
6.2mA
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.12
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Packaging :
Bulk
Polar
Height :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UMT1H010MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UMT1H010MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, UMT1H010MDD pinout, UMT1H010MDD datasheet PDF, UMT1H010MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UMT1H010MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UMT1H010MDD
UMT 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.2mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can