UMT1A470MDD1TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMT1A470MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
HTS Code :
Lead Pitch :
2.4892mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
UMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
46mA
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Published :
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
UMT1A470MDD1TP
Nichicon UMT1A470MDD1TP
UMT 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 46mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can