UMT1C100MDD
Mfr.Part #
UMT1C100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
1.5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
10μF
Diameter :
4mm
HTS Code :
Leakage Current :
3μA
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current :
18mA
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Termination :
Radial
Lead Diameter :
450 µm
Tan Delta :
0.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height :
5mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Through Hole
Voltage :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
27mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
UMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Datasheets
UMT1C100MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UMT1C100MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:16V, Number of Terminations:2, UMT1C100MDD pinout, UMT1C100MDD datasheet PDF, UMT1C100MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UMT1C100MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UMT1C100MDD
UMT 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can