UMT1E220MDD
Mfr.Part #
UMT1E220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Lead Pitch :
2.5mm
Ripple Current :
38mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
1000 hours
Height :
5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Leakage Current :
5.5μA
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UMT1E220MDD
Nichicon UMT1E220MDD
UMT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can