ULD2C6R8MED1TA
Mfr.Part #
ULD2C6R8MED1TA
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
104.5mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
160V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
6.8μF
Datasheets
ULD2C6R8MED1TA
Nichicon ULD2C6R8MED1TA
ULD 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can