UHD0J562MHD6
Mfr.Part #
UHD0J562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
18mOhm
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
16mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Leakage Current :
352.8μA
Ripple Current :
3.14A
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
3.14A @ 100kHz
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.512A @ 120Hz
Packing Method :
Tape
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Through Hole
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5600µF
Length :
20mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.22
Datasheets
UHD0J562MHD6
Nichicon UHD0J562MHD6
UHD 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.14A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can