UHD0J151MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHD0J151MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
300mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
UHD
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
11mm
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
175mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
2.0066mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
UHD0J151MDD1TA
Nichicon UHD0J151MDD1TA
UHD 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 175mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can