UHD0J222MPD
Mfr.Part #
UHD0J222MPD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
370
In Stock :
370
Life (Hours) :
4000 hours
2
Lead Diameter :
600 µm
Leakage Current :
138.6μA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.72A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.15A @ 100kHz
Capacitance :
2200µF
Height :
25mm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
2.15A
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
2004
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5mm
Number of Pins :
Impedance :
22mOhm
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current (AC) :
2.15A
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UHD0J222MPD
Nichicon UHD0J222MPD
UHD 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can