UBT1K470MPD8
Mfr.Part #
UBT1K470MPD8
Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Capacitance :
47μF
Series :
UBT
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Voltage :
80V
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Ripple Current :
480mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
12.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.08
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Leakage Current :
4μA
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Impedance :
800mOhm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Diameter :
10mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
UBT1K470MPD8
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1K470MPD8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:80V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, UBT1K470MPD8 pinout, UBT1K470MPD8 datasheet PDF, UBT1K470MPD8 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1K470MPD8 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
UBT 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can