UBT1A102MPD8TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBT1A102MPD8TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Stock
992
In Stock :
992
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Impedance :
57mOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
UBT
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
UBT1A102MPD8TD
UBT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can