UBT1A221MPD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBT1A221MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Diameter :
8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
260mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
340mA @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Leakage Current :
0.066mA
Voltage - Rated :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Series :
UBT
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
170mA
Capacitance :
220μF
Length :
11.5mm
Published :
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UBT1A221MPD1TA
Nichicon UBT1A221MPD1TA
UBT 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 170mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5052mm Radial, Can