UBT1H221MPD8
Mfr.Part #
UBT1H221MPD8
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
548
In Stock :
548
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Applications :
Automotive
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Height :
20mm
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
ESR (Equivalent Series Resistance) :
98mOhm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
930mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
Series :
UBT
Tan Delta :
0.1
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage :
50V
Impedance :
98mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
465mA @ 120Hz
Datasheets
UBT1H221MPD8
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1H221MPD8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:50V, UBT1H221MPD8 pinout, UBT1H221MPD8 datasheet PDF, UBT1H221MPD8 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1H221MPD8 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
UBT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can