UBT1E221MPD8TD
Mfr.Part #
UBT1E221MPD8TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
680mA
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
680mA @ 100kHz
Height :
12.5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Impedance :
100MOhm
Capacitance :
220μF
Datasheets
UBT1E221MPD8TD
UBT 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can