UBT1E221MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UBT1E221MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Stock
781
In Stock :
781
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Published :
2009
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
680mA
Dissipation Factor :
0.14 %
Capacitance :
220μF
Leakage Current :
4μA
Impedance :
100MOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
PCB, Through Hole
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
680mA @ 100kHz
Diameter :
10mm
Series :
UBT
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Applications :
Automotive
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Diameter :
600 µm
HTS Code :
Height :
12.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
UBT1E221MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1E221MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, UBT1E221MPD pinout, UBT1E221MPD datasheet PDF, UBT1E221MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1E221MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBT1E221MPD
UBT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can