UBT1C472MHD
Mfr.Part #
UBT1C472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Stock
544
In Stock :
544
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
10000 hours
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.16 %
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
31.5mm
Diameter :
18mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
3.27A
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage :
16V
Capacitance :
4700µF
Leakage Current :
4μA
Lead Pitch :
7.5mm
Impedance :
18mOhm
Tan Delta :
0.22
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
HTS Code :
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.191A @ 120Hz
Lead Diameter :
800 µm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Automotive
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
3.27A @ 100kHz
Published :
2009
Tolerance :
±20%
Datasheets
UBT1C472MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1C472MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~125°C, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, UBT1C472MHD pinout, UBT1C472MHD datasheet PDF, UBT1C472MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1C472MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBT1C472MHD
UBT 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.27A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can