UBT1A472MHD8
Mfr.Part #
UBT1A472MHD8
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Impedance :
20mOhm
Diameter :
16mm
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Height :
31.5mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Ripple Current :
2.71A
Leakage Current :
4μA
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.71A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
1.816A @ 120Hz
Lead Diameter :
800 µm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
10V
UBT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
4700µF
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.28
Datasheets
UBT1A472MHD8
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1A472MHD8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:10V, Mounting Type:Through Hole, UBT1A472MHD8 pinout, UBT1A472MHD8 datasheet PDF, UBT1A472MHD8 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1A472MHD8 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
UBT 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.71A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can