UAS2D560MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UAS2D560MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Length :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
336mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.15
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.548mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
56µF
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Series :
UAS
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current :
210mA
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UAS2D560MHD
Nichicon UAS2D560MHD
UAS 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can