UAS2D151MHD6TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UAS2D151MHD6TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Published :
Series :
UAS
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
150µF
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
736mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
460mA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UAS2D151MHD6TN
Nichicon UAS2D151MHD6TN
UAS 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 460mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can