TVX2A2R2MAD1LY
Mfr.Part #
TVX2A2R2MAD1LY
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Series :
TVX
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
12mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packing Method :
TR
Capacitance :
2.2μF
Datasheets
TVX2A2R2MAD1LY
Nichicon TVX2A2R2MAD1LY
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can