TMS320LC541PZ2-40
Mfr.Part #
TMS320LC541PZ2-40
Package / Case
100-LQFP
Description
IC DSP 100LQFP
DSP (Digital Signal Processors)
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of External Interrupts :
5
On Chip Data RAM Width :
16
Package / Case :
100-LQFP
Type :
FIXED POINT
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
RAM Size :
10kB
Memory Size :
56kB
Number of Pins :
100
Address Bus Width :
16
Number of Serial I/Os :
1
Boundary Scan :
Length :
14mm
On Chip Program ROM Width :
Number of Terminations :
100
Operating Supply Voltage :
3.3V
Interface :
Duplex Serial Port
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Barrel Shifter :
yes
ROM Programmability :
MROM
Lead Free :
Contains Lead
Supply Voltage :
3.3V
Low Power Mode :
Series :
TMS320C54x
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tray
Base Part Number :
320LC541
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
40MHz
Number of Timers :
1
Pin Count :
Integrated Cache :
Voltage - I/O :
3.30V
RAM (words) :
5k
Data Bus Width :
16b
Pbfree Code :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V