TMS320C6713BZDP300
Mfr.Part #
TMS320C6713BZDP300
Package / Case
272-BBGA
Description
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA
Stock
30
In Stock :
30
On Chip Data RAM :
264kB
Max Supply Voltage :
3.47V
JESD-609 Code :
e1
Number of External Interrupts :
4
Thickness :
1.78mm
Terminal Position :
BOTTOM
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Form :
Ball
Core Architecture :
TMS320
Type :
Floating Point
Interface :
Host Interface, I2C, McASP, McBSP
Height :
2.57mm
Number of Pins :
272
Non-Volatile Memory :
External
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
Bit Size :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
300MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Memory Size :
8kB
Length :
27mm
Number of I/O :
16
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
RAM Size :
256KB
Internal Bus Architecture :
Multiple
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Data Bus Width :
32b
Voltage - Core :
1.40V
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Number of Timers/Counters :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Supply Voltage :
1.4V
Integrated Cache :
Base Part Number :
320C6713
Boundary Scan :
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
RAM (words) :
65536
Number of Terminations :
272
Width :
27mm
Series :
TMS320C67x
Barrel Shifter :
No
Min Supply Voltage :
1.14V
Number of DMA Channels :
16
Weight :
3.064895g
Voltage - I/O :
3.30V
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Bits :
32
Supply Voltage :
1.4V